Warszawa w 5 minut. Posłuchaj o mieście

Zapraszam na krótkie opowieści o intrygujących historiach z życia miasta, fascynujących mieszkańcach i budynkach, który mury kryją setki tajemnic.

Metamorfoza

To była kariera w iście amerykańskim stylu. Z brudnego, obskurnego kopciuszka Warszawa w półtorej dekady zmieniła się w tętniące życiem, atrakcyjne miasto. Autorem przemian był Sokrates Starynkiewicz, warszawiak o rosyjskiej duszy.

Lodowa królowa

Kochała zimno choć serce zawsze miała gorące: Aleksandrą Zajączkową, żoną carskiego namiestnika Królestwa Polskiego zachwycała się cała Europa. Do końca życia pozostała piękna i … młoda.

Ministerstwo mało serio

Kto to widział, żeby na poważnej instytucji płaskorzeźbiono… świnki i barany?! A jednak: takie rzeczy znajdziecie tylko na fasadzie Ministerstwa Finansów.

Stołeczne forty

Warszawskie forty mogą niekiedy przyprawić o ból głowy: fort Dąbrowskiego, fort Legionów, fort Legionów Dąbrowskiego… Skąd wzięły się ich nazwy? Posłuchaj.

Hulaka bohater

Ekscentryczny zielony frak z żółtą podszewką zamienił na mundur i z bawidamka stał się ukochanym bohaterem…już nie tylko warszawianek, ale po prostu Polaków. Posłuchajcie burzliwej historii księcia Józefa Poniatowskiego.

Król logiki

Z teorii prawdy Alfreda Tarskiego czerpie matematyka, filozofia, socjologia i logika. Genialny naukowiec stworzył w Berkeley prawdziwą polską enklawę, a wśród jego protegowanych znalazły się takie postaci, jak… Czesław Miłosz.

Sokrates Warszawy

Uliczny filozof Franz Fiszer to najbarwniejszy ptak warszawskiej bohemy czasów belle epoque i okresu międzywojennego. Znają go nawet ci, którzy nazwisko to słyszą po raz pierwszy – wszak na nim właśnie wzorowana była postać…pana Kleksa!

Złota dziewczyna

Najwyższe podium na olimpiadzie w Amsterdamie to niejedyne wielkie osiągnięcie Haliny Konopackiej. W tych samych igrzyskach uzyskała tytuł… miss olimpiady, a gdy wybuchła wojna niestrudzenie ratowała narodowe rezerwy złota.

Królowa bez korony

Elżbieta Sieniawska to postać nietuzinkowa – mimo kilku sposobności nie skorzystała z okazji zostania królową, a mimo to miała bodaj największy wpływ na politykę Rzeczypospolitej przez dobrych kilkadziesiąt lat. Jak to możliwe?

Kapelusze pani Hanki

Z tego nagrania dowiesz się m.in. jak Hitler zniweczył dobrze zapowiadającą się karierę filologiczną Hanki Bielickiej.

Jak kochają feministki

Ten odcinek jest dla osób ciekawych perypetii zawodowej gorszycielki i dyżurnego prowokatora polskiej literatury czyli Ireny Krzywickiej i Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Barokowy Władysław

Z tego odcinka dowiesz się, który z polskich monarchów był największym przystojniakiem i jak udało mu się zagrać na nosie własnej żonie.

Żona modna

Pierwszy odcinek podcastu poświęcony jest nawiększej elegantce międzywojennej Warszawy. Jej stroje z napięciem śledziły kobiecie magazyny, ale też całkiem poważna prasa codzienna. Trudno się dziwić – w końcu chodziło o nie byle kogo bo ministrową Jadwigę Beckową.